САЩ нанесоха мощен удар по остров Харг – сърцето на иранския петролен износ

Американското Централно командване проведе мащабна бомбардировка, като унищожи всички военни съоръжения на иранския остров Харг в Персийския залив. Президентът Доналд Тръмп определи операцията като „една от най-силните бомбардировки в историята на Близкия изток“. „Ситуацията в Иран се развива много добре. Големи удари има днес, много големи победи, както вероятно сте чули. И мисля, че върви много добре и има отличен контрол. Ще видим какво ще се случи с пролива. Те продължават да се опитват да саботират собствената си страна”, заяви Доналд Тръмп. Запитан кога флотът ще започне да ескортира танкери през Ормузкия пролив, той каза – „много скоро”.

Според „Ню Йорк Таймс“, позовавайки се на американски военни служители, ударите са били насочени към складове с ирански ракети и военноморски мини. Dnes.dir.bg Тръмп добави, че „по съображения за благоприличие“ е решил да не унищожава петролната инфраструктура на острова, но предупреди, че ще преразгледа решението незабавно, ако Иран или друга страна пречи на свободното корабоплаване през Ормузкия проток.

Защо Харг е толкова важен

Остров Харг се намира на около 24 км от иранския континентален бряг и е ключов за петролната индустрия на Техеран. Около 90% от износа на суров петрол преминава именно през него, а товарният капацитет на острова се оценява на около 7 милиона барела дневно. Капитал
Петролът достига до острова чрез подводни тръбопроводи, след което се съхранява в резервоари с общ капацитет до 30 милиона барела, преди да бъде натоварен на танкери. Marica Голяма част от износа е насочена към Китай — най-големия вносител на суров петрол в света.

Пазарите реагираха незабавно

Ударът по Харг идва в момент, когато цените на петрола вече затвориха за втори пореден ден над 100 долара за барел. Според редица наблюдатели пазарите чакат отварянето на Ормузкия проток — ако операцията около Харг има успех, цената може най-накрая да тръгне надолу. Pravda България
Анализаторът Патрик Де Хаан предупреди, че конфликтът ескалира и ако натискът върху Техеран се увеличи, „рискът от ответен удар е много голям“.

Следва ли сухопътна операция?

Военни анализатори казват, че операция за превземане на остров Харг ще изисква около 5000 войници в региона. Според източници на NBC News САЩ се готвят да изпратят допълнително 2500 морски пехотинци и 2500 моряци, както и още бойни кораби в района.
Висш служител на иранското министерство на петрола определи ударите по острова като „масирани и разрушителни“, но иранската страна заяви, че петролната инфраструктура е запазена.
Турция, Саудитска Арабия и Оман, заедно с европейски държави начело с Франция, водят преговори за отварянето на Ормузкия проток.

Коментирай